Fotoğrafları Videolara Dönüştürebilen Yapay Zeka Yüzünden İnternetteki Fotoğraflarınızı Silmek İsteyeceksiniz

Alibaba firması tarafından geliştirilen Animate Anyone isimli yeni bir yapay zeka modeli, sadece bir fotoğraf üzerinden oldukça gerçekçi videolar oluşturabiliyor.

Detaylar ?

2023 yılı ile beraber bir metin veya örnek bir görsel üzerinden oldukça gerçekçi fotoğraflar oluşturabilen birçok yapay zeka destekli programa şahit olduk.

Henüz geçtiğimiz aylarda geliştiren Animate Anyone isimli yeni bir araç ise bu alanda çıtayı bir adım daha yükseltti.

Öyle ki, yeni yapay zeka modeli sadece bir görsel üzerinden ürkütücü derecede gerçekçi videolar oluşturabiliyor.

Ünlü e-ticaret firması tarafından geliştiren yeni yapay zeka aracı, insan görsellerinden, çeşitli nesnelere ve hatta çizgi film karakterlerine kadar birçok model üzerinden söz konusu yeteneğini sergileyebiliyor.

Öte yandan, Animate Anyone’un hala tam olarak mükemmel çalışmadığını belirtmekte fayda var. Yeni model, benzer yapay zeka araçlarında olduğu gibi hala kusursuz görseller oluşturamıyor.

Yeni yapay zeka modelinin özellikle insan görselleri üzerinden oluşturduğu videolarda el ve göz nesnelerinde kusursuz çalışmalar ortaya koyamadığını belirtelim. Bunun yanında, oluşturan videolarda dönme ve hızlı hareket etme eylemlerinde de sorunlar yaşadığını söyleyebiliriz.

Geliştirici ekip, tam da bu sebeplerden dolayı Animate Anyone’un geniş çapta çıkış yapmaya hazır olmadığına inanıyor.

Github’da yapılan açıklamalara göre ekip, modelin demo sürümünü ve açık kodlarını halka açık olarak yayımlamaya hazırlamak için aktif olarak çalışıyor. Kesin çıkış tarihi ise hala belirsizliğini koruyor.

Üstelik, böyle bir teknolojinin halka açık olarak kullanılması özellikle sosyal medyada büyük endişelere yol açabilir.

Bu yıl gündemden düşmeyen deepfake fotoğraflarının bile büyük olaylara sebep olduğunu düşünürsek, Animate Anyone tarafından üretilen sahte videoların tahmin edilemez sonuçlar doğuracağını söyleyebiliriz.

Peki siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorumlarda buluşalım…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x