Kepeği azaltan en etkili yöntem! Kuru saç derisine ‘elveda’ dedirten beslenme mucizesi

Yale Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde yapılan araştırmalara göre ceviz, fındık ve badem saçlarınız cildiniz ve tırnaklarınız için oldukça faydalı. Vitamin ve mineral deposu olan bu yiyecekleri günlük diyetinize ekleyerek daha sağlıklı, gür ve parlak saçlara sahip olabilirsiniz.

Saçlarınızı besler ve güçlendirir

Biyotin, çinko ve selenyum içeren yumurta saç büyümesi ve güçlenmesi için önemlidir. Aynı zamanda düzenli olarak yumurta tüketmek saç dökülmenizin de önüne geçmeye yardımcı olabilir.

Saç uzaması için gerekli olan A vitaminini bol miktarda içeren, brokoli, brüksel lahanası ve ıspanak gibi yeşil sebzeler tüketmek saç büyümesine yardımcı olabilir.

Saç sağlığı için vazgeçilmez olan bu besinlerin içinde yüksek miktarda bulunan C vitamini de saç sağlığınızı destekler.

Saç sağlığınız için vazgeçilmez vitaminler arasında yer alan E vitamini ve omega-3 gibi yağ asitleri keten, chia tohumu, ayçiçeği ve kabak çiçeği çekirdeğinde bol miktarda bulunur.

Bu tohumları günlük olarak tüketmek saç derinizi besler ve saçlarınızı daha güçlü bir hale getirir.

Baklagiller de önemli

Fasulye, nohut, yer fıstığı gibi baklagiller, saç sağlığı için önemli olan yağsız proteinler içerir. Aynı zamanda çinko, demir, biyotin ve folat gibi saç büyümesini teşvik eden mineralleri de barındırır.

Saç dökülmesinin en sık görülen sebeplerinden biri demir eksikliğidir. C vitamini ise demirin vücutta emilimini artırabilir. Bu sebeple biberler vücudun ihtiyaç duyduğunu C vitaminini size büyük oranda sağlar.

Doğal yağlar kepeği önleyebilir

Omega-3 yağ asitleri kafa derisindeki ölü deriyi canlandırmasıyla birlikte saçlarınızı da dolgunlaştırır. Balık gibi deniz ürünlerini gereken miktarda tüketmeniz saç sağlığınızı da korumaya yardımcı olur.

Bütün bunların yanı sıra hindistan cevizi, biberiye, nane vb. doğal yağları saç derinize masaj yaparak uygulamak saç derinizi rahatlatır. Bununla birlikte kuru saç derisinde kaynaklanan kepeğin önüne geçmeye yardımcı olur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x